Pilates Zayıflatır mı?

PILATES BİR ANTRENMAN YÖNTEMİDİR

Pilates çok iyi bir antrenman yöntemidir. Her antrenman yöntemi size zayıflama sağlamaz. Pilateste zayıflama sağlamayan yöntemlerden biridir. Spor yapmak için kullanılan yöntemlerin farklı amaçları vardır. Pilates, Cross Fit, Cycling, Fonksiyonel antrenman gibi başlıkların hepsi birer yöntemdir aslında. İhtiyacınız kilo vermekse fonksiyonel antrenman çok işinize yarayabilir. Fakat kas kütlesin de büyüme istiyorsanız fonksiyonel antrenmanlar ağırlık antrenmanı kadar işinizi görmez. Pilates vücut kontrolü ve genel kuvvetin arttırılması için gerçekten çok iyi bir yöntem. Pİlates yapıp beslenmenize de dikkat ederseniz sağlıklı bir şekilde sıkılaşıp kilo verebilirsiniz. Pilatesin buradaki etkisi sıkılaşmadır kilo verme değil. Kilo vermeyi iyi beslenerek yapabilirsiniz.

PILATES İLE KOMBİNE EDEBİLECEĞİNİZ EGZERSİZLER

Pilatesi mat(Minder) de değil de cihazda yapıyorsanız bir eğitmenle çalışıyorsunuz demektir. Aletli pilates yapan kişilerin çok daha hızlı sonuçlar aldığı bilinen bir gerçek. Hem bir eğitmen gözetimin de çalışıyor olması hem de kaslara uygulanan direncin yaylar sayesinde daha da fazla olması bunu sağlıyor. 50-60 dk arası süren bir aletli pilates antrenmanından sonra yapabileceğiniz en iyi egzersiz tempolu yürüyüştür. Tüm vücut çalıştırılmış ve kaslara ihtiyacı olan yük verilmiştir. Geriye kalp kasını çalıştırmak ve amacınız da var ise kilo vermek kalır. Kilo verme amacı olan kişiler eğitmeninizin size söyleyeceği nabız aralığında 20-30 dk arasında yürümelidir. Kilo vermek gibi bir amacınız yok ise 20 dk’yı geçmeyin ve nabzınızı çok fazla zorlamadan yürüyüş yapın derim.

Diyelim ki pilatesi matte yapıyorsunuz. Mat ya da aletli pilates farketmeksizin pilateste tüm vücut çalıştırılır. Tüm vücut mat pilates yapıldıktan sonra vücudunuz da biraz daha fazla çalışmasını istediğiniz bölgeye yönelmelisiniz. Örnek verecek olursak kol arkasından şikayetçi bir bayan pilates dersinden sonra 2 harekete kadar triceps çalışması yapabilir. Yani şikayetiniz hangi bölgedeyse o bölgeye tekrar yükleme yapabilirsiniz. Seçtiğiniz bölgenin çalışması bittikten sonra mutlaka aletli pilateste olduğu gibi ihtiyacınıza yönelik kardiyo yapmalısınız.

Gördüğünüz gibi pilates kilo verdirmez ama kilo verme yolun da size çok ciddi bir motivasyon ve yönlendirme sağlayabilir.

Not: Pilates bir tedavi yöntemi değildir sadece egzersiz yöntemidir.

 

İyi sporlar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir