ESNEK OL! SAĞLIKLI KAL!

Esneklik neden önemli diye düşünüyor olabilirsiniz. Size şöyle bir örnek vermek istiyorum. Son model bir arabanız var fakat tekerlekleriniz dönmüyor. Çok güzel bir vücudunuz var fakat esnek değilsiniz.  Bu demek oluyor ki vücudunuz da yolun da gitmeyen birşeyler var. Yolun da gitmeyen şey esneklik ise sakatlıklara merhaba diyebilirsiniz.

Esneme sandığınız kadar basit bir iş değil aslında. Örneğin kolunu yana çek bırak, başını yana çek bırak, bacakları aç yere uzan ve bitti:) Bu yaptığınız esnemek değil sadece hareket etmektir. Gelin esneme nasıl yapılır çeşitleri nelerdir beraber bakalım.

Spor salonuna sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için gidiyorsan genellikle kullanabileceğin İki tür esneklik vardır.

 1.AKTİF ESNEME 

Aktif esneme harici bir kuvvetten destek almadan gerçekleşir. Bu esneme türünde kasın hareket etmesine izin vermeniz gerekir. Sabit tutup beklemek yerine kası serbest bırakıp tekrar gergin hale getirmelisiniz. Bu esneme türünü spora başlamadan önce veya ısınmadan hemen sonra kullanabilirsiniz. Bu esneme türünü her kasa  10-15 saniye uygulayabilirsiniz.

  2. PASİF ESNEME

Pasif esneme de ise harici bir kuvvetten yardım veya destek alabilirsiniz. Bu esneme türünde kaslara uygulanan yük biraz daha fazladır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Eğer bir partner ile bu esnemeyi yapıyor iseniz partnerinizin uygulayacağı kuvvete dikkat etmesi gerekmektedir. Eklem açılarını ve vücut düzenini kontrol etmekte partnerin görevidir. Bu esneme türünü her kasa 20-30 saniye arasında uygulayabilirsiniz.

Unutmayın ki esneme egzersizleri sizleri sakatlıktan uzak tuttuğu gibi daha estetik bir görüntü kazanmanızı da sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir