Sürantrene (Overtraining) Nedir?

Dilimize Fransızca’dan girmiş bir terim olan Sürantrene; Gereğinden fazla antrenman yapıp antrenmanın olumlu etkilerinin yitirilmesini ve zamanla antrenmanın yıkıcı olmaya başlamasını ifade ediyor. Bu olgunun bilimsel adı Overtraining Sendromu(OTS) olarak da bilinir.

Sürantrene olgusu ya da durumu kişinin antrenman seviyesine göre yüksek yoğunlukta çalışma yapması veya antrenman periyotlaması içerisinde yüklen/dinlen prensibinin doğru uygulanamaması durumlarıyla birlikte ortaya çıkabilir. Bu durum önce antrenman esnasında performans tıkanıklığına, akabinde performansın düşüşüne yol açıyor. Aşırı antrenman yapmış sürantrene kişide tipik gösterge yükselen dinlenme nabzıdır. Yani kişinin dinlenme arasında bile nabzı yüksektir. Kişide antrenmanlara devam edilmesine rağmen performansında artma beklenirken performans düşüklüğü görülür. Bıkkınlık, isteksizlik, halsizlik, sinirlilik, kas ve eklem ağrıları ve uyuklama hali Sürantrene olmuş sporcuda görünen diğer bulgulardır.

Sürantrene Nedenleri?

Sürantrene durumun nasıl geliştiği hala tam aydınlanmış değildir. Ancak birkaç başlık altında toplamak gerekirse;

  • Antrenman şiddetindeki ani artışlar
  • Antrenman periyotlarının iyi hazırlanmaması
  • Monoton, sıkıcı, aynı tür antrenmanların tekrarlanması
  • Yetersiz dinlenme
  • Bozuk uyku düzeni
  • Kötü beslenme düzeni
  • Çevresel Faktörler
  • Psikolojik Yüklenmeler

sürantrene durumuyla sonuçlanmıştır.

Sürantrene Nasıl Giderilir?

Sürantrene durumun tedavisinde antrenmana bir süre ara vermek(periyodik bir şekilde), antrenman yoğunluğunu azaltmak, antrenman yükünde ani artışlardan kaçınmak akla ilk gelen tedbirlerdir. Antrenman kesildikten sonraki ilk günler rejenerasyona yönelik olmalı 30-45 dakikalık düşük yoğunlukta çalışmalar yapılmalıdır. Kas sistemini dinlendirecek yüzme, masaj, stretching gibi etkinliklerle desteklenmelidir. Ancak vücut normale döndükten (7-10 gün ortalama) sonra tekrar periyodik antrenmanlara başlanabilir.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir