Kas Hipertrofisi Nedir? Kaslar Nasıl Büyür?

Hipertrofi en basit tabiriyle bir doku ya da organın gelişmesi olarak tanımlanır, vücuttaki kas hücrelerinde meydana gelen hacim artışı sonucunda kas hücrelerinin sayısında bir artış olmamasına rağmen hücrelerin daha büyük hale gelerek kas kütlesini arttırmasıyla gerçekleşir.

Kas hipertrofisi; sarkoplazmik ve myofibrillar olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Sarkoplazmik hipertrofi egzersiz süresince dayanıklılığı ve enerjiyi artırırken myofibrillar hipertrofi ise kas gücünün ve hızın artmasını sağlar. Sarkoplazmik türde kastaki enerji kaynağı olan glikojen depolarının gelişmesi gözlenirken myofibrillar türde kas yapısında kasılmadan asıl sorumlu olan kısımların gelişmesi söz konusudur. Kas yapımındaki önemli bir mekanizma olan hipertrofi, çeşitli etkenlere bağlı olarak gerçekleşir. Kaldırılan yükün ağırlığı, tekrar sayısı, kasılma türü vb. faktörler, kas hipertrofisinin miktarını etkiler.

Kasta hipertrofi gelişebilmesi için mekanik hasara ve metabolik yorgunluğa ihtiyaç vardır. Ağırlık kaldırmada; egzersizde kullanılan kas grubu, ağırlığın sebep olduğu direnci aşabilmek için bir kuvvet uygular. Bu kuvveti uygulayan kas liflerinde hasar meydana gelir. Mekanik hasarın oluştuğu kas proteinleri, vücutta tamir yanıtı oluşmasını sağlar. Tamir yanıtı, hipertrofi oluşmasında önemli rol oynar. Metabolik yorgunluk, kasta temel enerji kaynağı olan ATP molekülünün azalmasına bağlı olarak gerçekleşir. Kaslar, kasılmak için yeterli enerjiyi bulamaz. Metabolik yorgunluk da hipertrofi gelişmesinde rol oynayan bir faktördür. Kas liflerinin kasılmaya bağlı olarak aldıkları mekanik hasar ve kasta azalan enerjinin meydana getirdiği metabolik yorgunluk, kas kazanımı için oldukça önemli iki etmendir.

Kas hipertrofisinin düzgün bir şekilde ilerlemesi ve kas kütlesinin artması için pek çok farklı yol denenebilir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna, antrenman seviyesine ve günlük yaşamına uygun olarak yapılacak egzersiz programları; istenen sonucun elde edilmesinde önemli faktörler arasında yer alır. Egzersiz programı hazırlanırken, antrenman zamanları arasında kasların yenilenmesine ve dinlenmesine yetecek kadar boşluk bırakılması faydalı olur. Kaslarda yenilenmenin düzgün bir biçimde sağlanması kas kazanımının daha etkin olarak ilerlemesini sağlar.

Kas geliştirmede egzersizle birlite beslenme de büyük önem taşır. Hedeflenen seviyeye gelmek için kişinin ihtiyacına göre özel bir beslenme programı hazırlanması, sürecin daha etkili yürümesine yardımcı olur. Kişisel özelliklere ve kas geliştirmede istenen sonuca yönelik hazırlanacak bir beslenme programı, kas gelişiminin daha hızlı şekilde ilerlemesine olanak tanır.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir