En Basit Zayıflama Yöntemi; İp Atlama…

İp atlayarak zayıflama yöntemi son zamanlar da çok sık kullanılıyor. Bunun en önemli nedeni basit ve kullanışlı olması tabi ki de. Ekipman anlamın da sadece bir ipinizin olması yeterli.

Şimdi gelelim bu ipi nasıl kullanmalıyız ve bu süreci nasıl planlamalıyız.

Öncelikle ip atlamak için çok atletik bir vücuda sahip olmanız gerekmiyor. Aşırı kilolu oluşunuz da ip atlamaya engel değil. Ama bu demek değil ki herkes ip atlayabilir.

Eklem rahatsızlığı (Diz, El ya da Ayak Bileği veya Bel) bulunan kişilerin mutlaka ip atlama programlarını dikkatli dizayn etmeleri gerekir ya da hiç dizayn etmemeleri gerekebilir:)

Bel Problemi Olanlar

Bel rahatsızlığı bulunan kişiler de uzun süreli ip atlamak ağrılara neden olacaktır. Mutlaka vücudunuzu dinleyin ve onun yeter dediği kısımlar da egzersizinizi sonlandırın.  İp atlama egzersizinin sonuna mutlaka bel kuvvetlendiren hareketler ekleyin ve devam esneme hareketleri ile antrenmanınızı sonlandırın.

Diz Veya Ayak Bileğinde Problemi Olanlar

İp atlamak herkese uygun olabilir ama diz veya ayak bileği sakatlıkları ya da problemleri olanlar için değil. Bu tarz rahatsızlığa sahip kişilerin kesinlikle bu işi çözmeden ip atlamaması gerekir.

Aşırı Kilolu Kişilerde İp Atlama Yöntemleri

Vücudunuzdaki yük ne kadar fazlaysa ip atlarken eklemlerinize binen yükte o kadar fazla olacaktır. Peki bu durum da ip atlamayacak mıyız? Tabikide ip atlayacağız. Tek yapmanız gereken sıçrama hareketini kullanmamak. Bunu nasıl yapacaksınız? Sanki küçük bir su birikintisinden ileriye doğru atlıyor gibi. Tek bacağınızla ileriye doğru yapacağınız hamle ile vücut yükünün tamamını dize veya bele yüklemek yerine eşit bir şekilde dağıtmış olacaksınız. Aşağıdaki resimde de  bu tarz bir ip atlama gerçekleştirilmektedir.

Bu şekilde ip atlarken hareket etmekten kaçınmayın. İleriye, geriye, yanlara doğru hareket edebilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzda olduğunuz yerde çift ayak sıçrayarak ip atlamaya başlayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Örnek İp Atlama Antrenmanı Programı (Herhangi bir sağlık problemi bulunmayanlar için)

Bu işe yeni başlıyorsan önce saymayı öğrenmelisin.

  1. 50 Tekrar say ve 30 sn dinlen. Takılmış bile olsan kaldığın yerden saymaya devam et. Asla baştan başlama!

Bu seti 6 defa uygula.

  1.  30 Tekrar say ve 20 saniye dinlen. Bu seti 10 defa uygula. Bu set nabzını ciddi anlamda yükseltebilir. Kendinizi kötü hissederseniz mutlaka dinlenin.
  2. 100 Tekrar say ve 45 saniye dinlen. Bu seti 3 defa uygula.

Bu setleri rahat yapabilir hale geldiysen 3 dk aralıksız atlama ile zamanlı bir şekilde ip atlamaya başlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir