Yağlar Kasa Dönüşür mü?

Spor yapan herkesin aklının bir kenarında her zaman şu soru vardır: Yağlar kasa dönüşür mü? Bu soru, fitness alanında çalışan tüm spor eğitmenlerine en az bir kez sorulmuştur. Bu doğru bilinen en büyük yanlıştır ve nedendir bilinmez, insanların aklına kazınmış bu algıyı değiştirmek bir hayli zordur.

Konumuz iki farklı hücreden oluşuyor; Yağ hücreleri ve kas hücreleri bu da bilimsel olarak aslında bunun mümkün olamayacağını sizlere gösteriyor çünkü iki hücre birbirine hiçbir şekilde dönüşemez. Kaslar aminoasit ve proteinden oluşurken, yağlar ise serbest yağ asitlerinden oluşur. Sadece yaptığınız spor ve beslenme düzeniyle birlikte yağ oranınızın azalması kas görünümünü biraz daha belirgin hale getirir buda aklınızda yağların kasa dönüştüğü düşüncesini getirir. Egzersiz sırasında ekstra güce ihtiyaç duyarız. Vücudun adaptasyon mekanizması gereği egzersiz esnasında daha fazla güç üretmek için uyarılan kas hücreleri hacimlerini arttırmaya çalışırlar. Artan kas hacmi ile beraber artan kalori yakımı günlük harcadığınız kalori miktarıyla(bazal metabolizma) birleşerek ekstra kalori yakımına sebep olur. Bu sayede azalan yağ hücrelerinin yerini hacmi artan kas hücreleri alır. Bu dışarıdan yağların kasa dönüştüğü izlenimini verebilir ancak bu bilimsel olarak mümkün değildir.

Emre Can Yavuz

Haliç Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu, 10 yıllık lisanslı spor yaşantısı ardından son 5 yıldır da Personal Coach olarak görev alan bir antrenörüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir