Sadece Kardiyo İle Kilo Verilebilir Mi?

Şüphesiz zayıflama amacıyla spora başlayan herkesin kafasındaki ilk sorular arasında “Sadece kardiyo ile kilo verilebilir miyim?” sorusu yatar. Herhangi bir spor salonuna kayıt olup belirli bir kuvvet antrenmanı programına sahip olmadan sadece koşu bandı, eliptik, bisiklet vb. kardiyo ekipmanını kullanıp antrenmanını tamamlayan kişilerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Peki bu ne kadar doğru?

Kardiyo cihazları (koşu bandı, bisiklet vb..) yağ yakımı için etkin yöntemlerden sadece birkaç tanesidir. Tabii ki kardiyo cihazları yağ yakımını tetikler fakat istediğimiz sıkılığa net bir şekilde ulaştırmaz. Yağ yakımında etkili ve temiz bir sonuç alabilmek için doğru ve sağlıklı beslenme programı, ağırlık antrenmanları, kardiyo egzersizleri ve yeterli dinlenme dörtlemesi periyotlu ve düzenli bir şekilde devam etmelidir.

Kardiyo egzersizleri parçalanan yağ asitlerini enerjiye dönüştürür ve sarf ettiğimiz efor esnasında kullanır. Ağırlık çalışmalarında ise bu durum harcadığımız kalori miktarının artmasıyla olur ve vücut daha uzun süre yağ yakabilir. bu sebeple kardiyo ve ağırlık egzersizlerini kombine ederek program oluşturmak yağ yakımı etkisini ve mükemmel sonuç oranını oldukça arttırır. Dinlenmenin etkisi ise gerçekten çok önemlidir, Eğer vücut yoğun antrenman temposu sonucu dinlenmezse, beyin deyim yerindeyse “tehlikedesin” sinyali verir, bunun sonucunda vücut kendini koruma altına alır, metabolizmayı yavaşlatır ve daha fazla yağ ve su depolama eğilimine girer. Bu sebeple her çalışma sonrası kasların uygun dinlenmesi süresi ve kaliteli uyuma süresi yağ yakımı ve kilo verme üzerinde kesin etki yaratır.

İstediğiniz kadar egzersiz yapın, Sağlıklı bir beslenme programınız yoksa kilo vermeniz zor. Yemeye hakim olmak kadar ne yediğinin farkında olmak da önemli. Tükettiğiniz gıdaların kalori değeri hakkında mutlaka fikir sahibi olmalısınız. Yediğiniz öğünlerin besin değeri/kalori karşılığı ve beslenme planlamanız kilo verme noktasındaki en temel unsurlardan biridir.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir