Önce Ağırlık Mı Kardiyo Mu?

Ağırlık ve kardiyo egzersizlerinden hangisinin önce yapılması gerektiğini açıklamadan önce vücudun bu egzersizler sırasında vereceği reaksiyonları açıklayarak konuya başlayalım.

Kardiyo egzersizi sırasında öncelikle kan oksijen seviyesi düşer. Bu durum kardiyo egzersiziyle beraber çalışan kaslarınızın tükettiği oksijen miktarına bağlı oluşur. Ardından kalp atış hızınız yine daha hızlı çalışan kaslarınıza kan pompalamak için artar. Hücre içinde ise kardiyo ile beraber enerji üreten yapıların daha hızlı çalıştığı görülür. Daha fazla oksijeni daha fazla pompalanan kan ile beraber alan hücre önce mevcut glikozu, ardından ise glikojen depolarını boşaltmaya başlar. Ağırlık egzersizi sırasında ise benzer bir şekilde kalp ve soluk alma hızı artar. Burada kardiyo egzersizinden farklı olan nokta ise uyguladığınız kuvvet egzersizleri ile birlikte patlayıcı egzersizlerin oluşturduğu etkilerdir.

Kardiyo egzersizlerinde amaç solunum sistemini hareketlendirmek olduğu için aşırı oksijen ihtiyacı oluştururlar. Bu durumda oluşan oksijen ihtiyacı bir noktadan sonra karşılanamayacak, oksijen seviyesi düşük ve nabız yoğunluğu yüksek anaerobik solunuma geçilecektir.

Sonuç olarak kanınızın PH seviyesi anaerobik solunum ile oluşan laktik aside bağlı olarak düşecek ve enerji üretim depoları yetersiz kalacak, yorgunluğunuz artacak ve gücünüz düşecektir. Ağırlık egzersizlerinde de oksijen ihtiyacı artsa bile kardiyo egzersizleri kadar zorlayıcı olmayan bu durum çok daha az laktik asit üretmenize dolayısı ile çok daha az PH düşmesine sebep olacaktır.

Bu sebeple egzersiz öncesi kardiyo yapmak sizin ağırlık antrenmanı performansınızı azaltacak, daha yorgun ve güçsüz hissetmenize sebep olacaktır. Bunun yanı sıra uzun süren kardiyo seansları düşen PH, artan kalp hızı ve tüketilen glikojen depolarına bağlı oluşan stres ortamı kortizol salınımına sebep olur. Egzersiz öncesi yapılan kardiyo seansında ortaya çıkan kortizol, kardiyo sonrası yapacağınız egzersizin performansını düşürecek ve alacağınız verimi azaltacaktır.

Konuyu toparlamak gerekirse ağırlık antrenmanı sonrası yapacağınız kardiyo, hem antrenman performansınız açısından hem de antrenmandan alacağınız verim konusunda size çok daha fayda sağlayacaktır.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir