LISS Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve etkili kilo vermek kuşkusuz spora başlayan herkesin hedeflerinden biridir. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan aşırı kilolar yüzünden yaşantımız oldukça kötü bir hâl alırken bu durumdan kurtulmanın en basit ve pratik yöntemlerinden biri LISS kardiyodur.

Günümüzde kan dolaşımını hızlandırıp kalp ritmini rutinin dışına çıkaran her türlü egzersiz için kardiyo tabiri kullanılmaktadır, LISS kardiyo ise sabit bir tempoda devam eden yavaş kardiyo türü ile oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. İstediğiniz sonuçlara sahip olmak için 30 ile 90 dakika süren kardiyo egzersizlerini yapmanız önerilmektedir. Hafif bir tempoda seyreden bu kardiyo egzersizinde kalp atışının yüzde 65’ini bulan bir tempo sağlanmakta ve bu tempo stabil bir şekilde bir saate yakın sürdürülmektedir. Hafif tempolu olan bu kardiyonun en büyük avantajı vücuttaki kas sisteminin çok fazla yıpranmadan egzersiz yapma imkânını sunmasıdır. LISS kardiyonun kas onarımına yardımcı olması ile birlikte diğer bir avantajı ise egzersiz sırasında müzik dinlemek veya kitap okumak mümkün olabilmektedir. Böylece her gün 45-60 dakika boyunca çok fazla yorulup yıpranmadan istenen kaloriler yakılabilirken vücuttaki kalp ritmi de bir düzene girmektedir.

LISS kardiyo her seviyeden insanın ve sporcunun günlük rutin hayatın içinde kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir egzersiz tarzıdır. Böylece kalp oldukça kuvvetli bir seviyeye erişirken aritmik durumlarla da mücadele etmeyi öğrenecektir.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir