Kardiyo Nedir? Vücutta Yağ Yakımı Ne Zaman Başlar?

Kardiyo kelimesi, kalp ve damar sistemiyle birlikte vücudun dolaşım sistemini ifade eden “kardiyovasküler” kelimesinin kısaltmasıdır. Kabaca kalp ritminin yükseldiği, nefes alış verişin hızlandığı her durumda aslında kardiyovasküler egzersiz yapıyoruz. Koşma, yürüme, yüzme, tenis oynama, bisiklet sürme gibi aktiviteler kardiyovasküler egzersizlerin başlıcalarıdır.

Ancak sistematik olarak yağ yakmayı amaçlayarak yapabileceğimiz iki temel kardiyo antrenmanı var. Bunlar: hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) ve yüksek tempo aralıklı kardiyo (HIIT). Yüksek tempo aralıklı kardiyo (HIIT) yüksek ve düşük tempolu aktivitelerin periyodik olarak yapılmasıdır. Örneğin 60 saniye yüksek tempo koşu ardından 60 saniye hafif tempo koşu, ardından tekrar yüksek tempo şeklinde devam eder ve toplam maksimum 20-25 dakika sürer. Bu antrenmanda kalp ritmi, maksimum kalp atışının yaklaşık %85’i civarındadır. Hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) ise maksimum kalp atışının %65’i civarındaki bir tempoda, tempoyu sabit tutarak devam eden ve toplamda 45 – 60 dakika süren antrenman biçimidir. Buradaki tempo, çalışırken aynı anda konuşabileceğiniz bir egzersiz temposudur. 

Vücutta Yağ Yakımı Ne Zaman Başlar?

Vücudumuz kardiyo egzersiz sırasında ne kadar karbonhidrat kullanıp ne kadar yağ yakacağına içinde bulunduğu koşullara göre karar verir. Metabolizmanın egzersiz sırasındaki yakıt tercihlerini, yaptığımız egzersizin yoğunluğundan takip ettiğimiz beslenme düzenine kadar birçok şey etkiler. Metabolizma, kardiyo egzersizi esnasında karbonhidratların ve yağların enerjisini deyim yerindeyse “harmanlayarak” kullanır. Yani başka bir deyişle bir anda sadece yağ yakmaz ya da yağ yakmak için karbonhidrat depolarının tükenmesini beklemez. Değişen şey, karbonhidratların ve yağların toplam enerji üretimi içindeki payıdır. Egzersizin ilk dakikalarında  kas hücreleri ağırlıklı olarak karbonhidratların enerjisini kullanır. Vücudun tam anlamıyla yağ yakmaya başlaması antrenmana başladıktan sonra 15 ila 20 dakikayı bulabilir diye bilimsel bir doğru yoktur, uygun nabız aralığı yakalandığı taktirde vücut ilk dakikalarda da yağ yakımına başlayabilir.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir