Foam Roller Nedir? Neden/Nasıl Kullanılır?

Foam Roller, köpük ya da benzeri maddelerden yapılan silindir şeklinde bir ekipmandır. Fasyalarınıza yaptığı baskıyla kaslarınızın daha iyi esnemesi için size yardımcı olacaktır. Peki fasya nedir?

Fasya hemen deri altında bulunan, kas ve organ yapılarının daha stabil olması, uygun çalışması ve birbirine tutunmasını sağlayan bağ doku liflerinden oluşan bir sistemdir. Fasya sınırlandırılmış hale geldiği taktirde ağrı, sınırlı hareket, muhtemel sakatlık vb. durumlara sebep olabilir. Bazen kas lifleri ve fasya o kadar iç içe girer ki düğümlenme(Trigger Point) dediğimiz kısımlar oluşur. Bu durumlarda Foam Roller ile baskı(SMR) uygulayarak masaj yapmak gerekir. Bu düğümlenmelere yapacağınız baskı ağrıya neden olsa da uzun vadede alacağımız fayda ve rahatlık bizi oldukça mutlu edecektir.

Foam Roller’ın amacı baskı uygulayarak kasa masaj yapmaktır. Bu nedenle Foam Roller’ın bir kısmı yere temas ederken diğer kısmı ise baskı yapacağımız kas grubunda olmalıdır. Baskı yapacağımız kas grubu üzerinde yavaşça ileri ve geri yaparak fasyalarımızı dağıtmaya çalışırız. Bazı bölgelerde ağrı hissedebiliriz, buna Tetik Noktası adı verilir. Bu kısımda küçük ileri geri yapmak bizi oldukça rahatlatır. Foam Roller’ın amacı kastaki fasyaya yönelik olduğu için diğer bağ dokularına uygulanması pek tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra aynı kas grubuna uzun süre ve aşırı baskı yapılması dokulara zarar verebilir.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir