Esneklik (Stretching) Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Stretch yani esneme hareketleri, belirli kas ve eklem gruplarını hedef alarak esnekliği ve hareket açısını arttırmak amacı için yapılan fiziksel egzersiz bütününe verilen isimdir. Düzenli yapılan esneme (stretch) dokuların esnekliğini arttırarak sakatlanmaları azaltacak, egzersiz performansını arttıracak ve Postürünüzün (duruş) düzelmesine yardımcı olacaktır.

Esneme (Stretching)’nin Faydaları Nelerdir?

  • Kan dolaşımını arttırır. Dokularınıza nüfus eden kan kaslarınızın daha hızlı gelişmesini sağlar.
  • Koordinasyonu arttırır.
  • Eklemlerinizin ve kaslarınızın daha esnek olmasını sağlar. Düzenli yapılan esneme hareketleri sakatlıkların iyileşmesini hızlandırdığı gibi sakatlığın oluşma riskini de azaltır.
  • Beyine gönderdiği sinyaller ile esneme hareketleri stresi azaltır ve rahatlamanızı sağlar.
  • Postürünüzün ( duruş ) düzelmesine yardım eder.

Esneme (Stretching) Ne Zaman Yapılır?

Esneme egzersizleri antrenman öncesinde ve sonrasında yapılabilir, Antrenman öncesinde yapılan esnemeler Dinamik ve Aktif esneme olarak ikiye ayrılır, antrenman sonrası ise Statik esneme yapılır. Isınma sürecinde artan kalp hızı kaslarınıza kan dolmasına ve egzersiz, esneme gibi fiziksel aktivitelere hazırlanmasına yardımcı olur. Yalnızca antrenman öncesinde değil, sonrasında soğumayı sağlamak için de esneme hareketlerinin yapılması büyük önem taşır. Antrenman sonrası yapılan esneme kaslarda biriken ve yorgunluğa sebep olan laktik asidin dağılmasına katkıda bulunur, sonradan ortaya çıkabilecek ağrıların önüne geçer.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir