Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün Mü?

Vücudun belirli bölgelerinde ki fazla yağlanmadan şikayetçi olan kişilerin hemen hemen tamamı gerek çeşitli sosyal medya mecralarında gerek çeşitli internet sitelerinde bölgesel kilo vermeye yönelik birçok şey okumuşlardır. “5 egzersizle 14 günde incecik bir karna sahip olun” gibi fitness sloganları duymak ya da birçok reklamda “10 günde basen küçülten diyet” ya da “karın yağlarınızdan kurtulmak için sihirli tarifler” gibi diyet söylemleri duymak mümkün. Bölgesel yağ yakımı belirli egzersizlerle noktasal incelme olarak tarif edilir. Peki bu mümkün müdür yoksa kulaktan dolma bir bilgi midir?

İlk bakışta mümkünmüş gibi görünse de yapılan birçok çalışma ve araştırma böyle bir şeyin gerçek olamayacağını göstermiştir. Bu doğru olsaydı bisiklet sporu yapan kişilerin sadece bacakları vücutlarına göre ince olması gerekirdi. Oysa ki tüm bisikletçilerin vücut yağ oranları total olarak düşüktür.Tabi ki bazı kişilerde karın bölgesinde, bazılarında basen bölgesinde olmak üzere bölgesel yağlanma olabildiği bir gerçektir. Bu durum tamamen genetiktir. Yani siz belirli bir antrenman ve beslenme düzeniyle kilo verirseniz bölgesel fazlalığınız olan yerlerde incelme gözle görülür olacaktır. Genetik kadar cinsiyet de önem taşımaktadır; erkeklerde daha çok karın ve bel bölgesinde, kadınlarda ise kalça ve basen başta olmak üzere yine karın ve bel bölgesinde bölgesel yağlanma artışı görülebilmektedir.

Yapacağınız herhangi bir diyet programı size bazal metabolizmanız sayesinde kilo verdirebilir. Vücudunuz bazal metabolizma sayesinde günlük belirli bir kalori açığı ortaya çıkarır ancak bu bir yağ yakımı değildir. Bu yüzden sadece diyet programı ile zayıflayan kişiler zamanla vücudunda oluşan sarkmalardan rahatsızlık duyarlar. Yağ yakımı evresi kişinin belirli egzersizler sonucu nabız yoğunluğunun artmasıyla mümkün hale gelir. Solunum sistemi belirli bir seviyeye ulaştığında vücudumuz yüksek yüzdelerde yağ yakımına tabi olur.

Emre Can Yavuz

2006 senesinde başlayan lisanslı branş sporculuğumu altyapı, okul takımı ve a takım seviyelerinde birçok farklı forma altında elde edilen çeşitli şampiyonluk ve başarıların ardından 2015 yılında noktaladım. 2015 yılı itibariyle kariyerimi alınan birçok eğitim ve sertifika programlarıyla birlikte Personal Trainer & Group Fitness Instructor olarak sürdürmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir