Antrenman Öncesi/Sonrası Neden Muz Tüketilir?

İyi bir antrenman, spor salonuna adım atmadan çok önce başlar ve diğer her şeyde olduğu gibi özensiz bir hazırlık aşaması, verimsiz bir sonuç anlamına gelir. Kimse saatlerce ter döktüğü ve emek harcadığı egzersizlerin boşa gitmesini istemez; sonuçta kimse “spor olsun” diye salona gitmez, bir amaç güder.

Emeğinizin karşılığını alamamak bir yana, yetersiz bir ön hazırlık aşaması motivasyon düşüklüğüne veya sakatlanmaya yol açabilir. Bunlar da size uzun vadede eksik çalışmaya bağlı kas kaybı olarak geri döner. Bu kas kaybını önlemenin en iyi yolu antrenman öncesi iyi beslenmedir. Antrenmandan yarım saat önce tüketebileceğiniz en iyi gıdalardan biri de Muz.

 

 

Antrenman Öncesi Muz Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Spor Performans Gıda Kılavuzunun yazarlarından Dr Louise Burke muz için “onlar doğal enerji barıdır” diyor. Muz sindirilebilir karbonhidrat ile yüklüdür ve sinir ve kas fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan potasyum ile doludur. Vücut çok uzun süre potasyum saklamaz, bu yüzden antrenman öncesi orta büyüklükte bir muz tüketilmesi kandaki besin değerlerinin yükselmesini sağlayacaktır. Özellikle sabah spor yapanlar için muz tavsiye edilir. Antrenmandan yarım saat önce yarım kap yoğurt ile birlikte yenecek olan orta boy bir muz mükemmel bir karbonhidrat ve protein kaynağı olacaktır

Muzun içindeki bitkisel protein etkisiyle, elbette spordan sonra da yenilebilir. Kasları beslemeye bir miktar yardımcı olur. Asıl önemli noktası ise, spordan sonra boşalan glikojen depolarının doldurulmasında katkısıdır. Potasyum içeriğiyle, kas sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte alacağınız yeterli miktarda karbonhidrat ve protein ağırlıklı besinler sizin antrenmandan alacağınız etkiyi arttırarak, boşalan depolarınızı doldurmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir