Vücut Tipine Göre Beslenme

ENDOMORF, EKTOMORF, MEZOMORF VÜCUT TİPLERİ NASIL BESLENMELİ?

Daha önceki yazılarımız da vücut tipimizi tespit etmeyi ve ne tarz antrenman yapmamız gerektiğine değinmiştik. (Vücut tipini öğren)

Bu yazımızda da vücut tipine göre beslenme ile ilgili bilgiler vereceğiz.

ENDOMORF VÜCUT TİPİ NASIL BESLENMELİ

Bu vücut tipine sahip kişiler yağlanmaya çok müsait oldukları için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Karbonhidrat alımını sınırlandırmaları yararlarına olur. Özellikle spor yapmadıkları günler de toplam 50 grama kadar düşebilirler.(tabiki o günler de bol protein tüketerek enerji sağlamaları gerekli) Bu vücut tipine sahip kişiler glisemik indeksi düşük karbonhidratları tercih etmelidir. Abur cubur diye bilinen gıdalar bu vücut tipinin baş düşmanıdır.

Spor yapılan yada yapılmayan gün farketmeksizin günlük kilo başına en az 2-3 gr. protein alınmalıdır.

EKTOMORF VÜCUT TİPİ NASIL BESLENMELİ

Beslenme anlamın da en şanslı vücut tipidir. Kaçınması gereken yiyecek pek yok gibidir. Ektomorf vücut tipi karbonhidrat alımından kaçınmamalıdır. Spor yapılan gün ile yapılmayan gün arasında fark yoktur. Bu kişiler her zaman günlük 3000-4000 kalorilik bir beslenme gerçekleştirmelidirler. Bu kolri düzeyine ulaşmak için karbonhidrat tüketimi çok önemlidir.

Yağlanması zor olan bu vücut tipi sağlıklı yağları tüketmekte herhangi bir kısıtlamaya gitmemelidir. Günlük protein miktarı kilo başına en az 2 gr . olmalıdır.

Abur cubur tarzı gıdalar sağlıklı olmadığı için tüketmemelidir

MEZOMORF VÜCUT TİPİ NASIL BESLENMELİ

Mezomorflar beslenmelerinde ektomorf kadar rahat olmamalılar fakat endomorf kadar da sıkı bir beslenme uygulamamalılar. Sağlıksız besinlerden uzak durup, yüksek protein oranlı dengeli bir beslenme uygulamalıdırlar.

Atletik vücut tipi olarak bilinen bu vücut tipi endomorf kadar olmasa da kötü bir beslenme ile yağlanabilir. Bu nedenle dikkatli beslenmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir