Sporcular Neden Fıstık Ezmesi Yer? Vücut Geliştirmek İçin Fıstık Ezmesi Yemek Şart Mı?

                                                                                                          Sporcular Neden Fıstık Ezmesi Yer? 

Sporcuların fıstık ezmesi yemesinin en büyük sebebi tabii ki de içeriğinde bulundurduğu protein oranının yüksek olması. Ancak yağ oranı da çok yüksek diye düşünebilirsiniz. Bu doğru fakat fıstık ezmesinin yağı sağlıklı yağlardandır. Yine de herşey de olduğu gibi fıstık ezmesini de fazla tüketmek yağ anlamında olumlu olmayacaktır.

Vitamin Ve Mineral

Fıstık ezmesi aynı zaman da E vitamini ve Çinko bakımından da sporcular için çok faydalıdır. Özellikle ağır antrenman yapan sporcuların hücre yenilenme süreleri önemlidir. E vitamini hücre yenilenmesin de önemli rol oynar.

Tok Tutar Ve Lif İçerir

Bilindiği üzere fıstık kuru yemiş grubundan bir besindir. Bu nedenle de lif açısından zengindir. Hem kuru yemiş grubunda olması hem de lifli bir gıda olması nedeniyle tok tutan bir besindir.

Fıstık Ezmesi Nasıl Ve Ne Zaman Tüketilmeli?

1 Tatlı kaşığı fıstık ezmesin de 1.29 gr. karbonhidrat, 1.44 gr. protein, 3gr. yağ bulunur. Bu nedenle fazla tüketilmesi özellikle definisyon dönemin de bulunan sporcular için veya kilo vermek için çalışanlara pek yararlı olmayacaktır. Hacimlenme dönemin de daha çok tercih edilmesi gereken bir besindir. Kaç tatlı kaşığı tüketeceğinizi günlük beslenme programına göre dizayn etmeniz gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir