Diyet Yapmana Gerek Yok!

Diyet Bedel Ödemedir. Siz Ödemeyin!

 

Diyet kelime anlamı olarak bedel ödeme anlamına gelir. Bırakın bir insanı doğadaki hiçbir canlı beslenme ile ilgili bir diyet ödemez.

Bu nedenle kendinizi aç bırakıp adına diyet demeyi bırakın. Bu tarz itici kelimeler ile beyninizi daha çok uyararak daha çok acıkmanıza neden oluyorsunuz. Gelin biz buna sağlıklı beslenme diyelim ve nasıl yapılabilir birkaç ip ucuyla size anlatalım.

1) Hayvansal Kaynaklı Gıdalar

Hayvansal kaynaklı gıdalar olan kırmızı et, beyaz et, balık eti ve yumurta gibi ürünleri düzenli tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilir ve vücudunuz da tokluk hissi uyandırabilirsiniz. Özellikle kırmızı eti yanında yoğurt ile tüketmenizi bağırsak sağlığınız açısından tavsiye ederiz.

2) Sebzeler

Öncelikle sebzelerin en büyük özelliği birçok vitamini içinde barındırması ve kuvvetli bir antioksidan olmasıdır. Sebzeler bir çok kalp damar rahatsızlığı, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinde oldukça etkili birer savaşçı olabiliyorlar. Bunların yanı sıra zeytinyağı ile tüketimi kolay ve lezzetli olduğu için sağlıklı yağ alımınıza da yardımcı olacaktır. Kalori açısından düşük olan bu besin grubu hem kilo almanıza engel olacak hem de sağlıklı bir vücudun kapılarını sizlere açıcaktır.

3) Tahıllar

En çok doğru bilinen yanlışlardan biride karbonhidratlardan uzak durmak gerektiğidir. Unutmayın ki spor yaparak yağ yakmaya çalışan kişilerin ilk ihtiyacı karbonhidrattır. Karbonhidrat sayesinde enerji üretir ve yağ yakımını hızlandırabiliriz. En geç öğlen öğününde tercih edeceğiniz karbonhidrat ürünleri sizlere bir zarar vermeyecektir. Tabikide ölçü çok önemli. Özel bir beslenme programınız yok ise kendi avuç içiniz kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.

4) Yağlar ve Kuru Yemişler

Kuru yemişler ara öğün atıştırmalığı olarak bulunabilecek en besin. İçinde barındırdığı yağlar sayesinde ciddi bir enerji deposu. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bu da çok fazla tüketilmemesi gerektiği. Antioksidan içerikli sağlıklı bir besin bile olsalar ciddi anlam da kalori yüklü olmaları da bir gerçek. Ara öğünler de açlığı bastırmak için yiyeceğiniz bir miktar kuru yemiş yağlarıyla sizi besler ve zengin içeriğiyle sağlıklı kılar.

5) Meyveler

Meyveleri tamamen ödül gibi düşünebilirsiniz. Hem şeker ihtiyacınızı karşılar hem de vücudunuzu vitamin ile doldurur. Tabi çok vitaminli olması çok tüketilmesi anlamına gelmemeli. Özellikle portakal, mandalina, üzüm gibi meyveler de ciddi anlam da şeker de bulunmaktadır. Fazla tüketimi kilo alımına neden olacaktır. Unutmayın ödül sınırsız olmaz. O nedenle meyveleri de düzenli ama sınırlı tüketin.

 

Gördüğünüz gibi harika besinler tüketerekte kilo verebilir ya da sağlıklı kalabilirsiniz. Bu besin öğelerinin dışında bulunan yiyeceklere ihtiyacınız yok. Hele ki basit şeker barındıran yiyeceklere. Unlu mamüller ile beraber tatlandırılmış herşeyden uzak durun!

 

İyi beslenmeler:)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir